Ermənilərin qətlə yetirdiyi və yaraladığı mülki şəxslərin - SİYAHISI

Ermənilərin qətlə yetirdiyi və yaraladığı mülki şəxslərin SİYAHISI

Məlum olduğu kimi, təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhaliyə qarşı terror əməllərini davam etdirir. Düşmənin silahlı qüvvələri əhalinin kompakt olduğu məntəqələri - rayon və kənd mərkəzlərini, mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.

AZpress.AZ Erməni işğalçılarının qətlə yetirdiyi və açılan atəş nəticəsində yaralanan mülki şəxslərin siyahısını təqdim edir:

Həlak olanlar:
1)1951-ci il təvəllüdlü Qurbanov Elbrus İsa oğlu (Goranboy rayonu, 27.09.2020)

2)1956-cı il təvəllüdlü Qurbanova Şəfayət Novruz qızı (Goranboy rayonu, 27.09.2020)

3)1981-ci il təvəllüdlü Əmirova Afaq Dəmir qızı (Goranboy rayonu, 27.09.2020)

4)2006-cı il təvəllüdlü Qurbanova Fidan Elşən qızı (Goranboy rayonu, 27.09.2020)

5)2007-ci il təvəllüdlü Qurbanov Şəhriyar Nadir oğlu (Goranboy rayonu, 27.09.2020)

6)1979-cu il təvəllüdlü Paşayev Coşqun Ənvər oğlu (Ağdam rayonu 28.09.2020)

7)1975-ci il təvəllüdlü Əliyev Mehman Sovet oğlu (Tərtər rayonu 28.09.2020)

8)1981-ci il təvəllüdlü Abbasov Xaliq Asif oğlu (Tərtər rayonu 28.09.2020)

9)1987-ci il təvəllüdlü Abbasov Elşən Asif oğlu (Tərtər rayonu 28.09.2020)

10)1981-ci il təvəllüdlü Əsədov Sabit Usub oğlu (Tərtər rayonu 28.09.2020)

11)1997-ci il təvəllüdlü Sarıyev Elməddin Hümbət oğlu (Ağdam rayonu 29.09.2020)

12)1959-cu il təvəllüdlü Mehdiyeva Ayna Məhəmmədəli qızı (Tərtər şəhəri, Ü.Hacıbəyov küç. 29.09.2020)

13)1971-ci il təvəllüdlü Səfərov İxtiyar Əjdər oğlu (Füzuli rayonu, Alıxanlı kəndi 29.09.2020)

14)1988-ci il təvəllüdlü İbrahimov Şahin (Tərtər şəhəri 30.09.2020)

15)1990-cı il Rüstəmov Murad Tahir oğlu (Füzuli rayonu Horadiz şəhəri 30.09.2020)

Təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhaliyə qarşı terror əməllərini davam etdirir.

Düşmənin silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriyadan atəşə tutması nəticəsində hazırkı vaxtadək ümumilikdə mülki əhalidən 55 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilmiş, 16 nəfər şəxs isə həlak olmuşdur.

Bundan başqa, Ermənistan hərbi birləşmələri əhalinin kompakt olduğu məntəqələri - rayon və kənd mərkəzlərini, mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.

İşğalçı ölkənin silahlı qüvvələrinin mülki infrastruktur obyektləri atəşə tutması nəticəsində 163 yaşayış evinə, həmçinin, 36 mülki obyektə külli miqdarda ziyan vurulmuş, eləcə də dinc sakinlərə məxsus nəqliyyat vasitələri yararsız vəziyyətə düşmüş, çoxsaylı xırda və iribuynuzlu heyvanlar tələf olmuşdur.

Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir.

Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən ordumuza və dinc əhaliyə qarşı cinayətlər törətmiş təxribatçı erməni birləşmələrinin hərbi qulluqçularının beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilmələri üçün bütün zəruri tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

 

Erməni silahlı qüvvələrinin təcavüzü nəticəsidə xəsarət almış dinc əhalinin S İ Y A H I S I

 

1) Tər-Tər rayon sakini 1987-ci il təvəllüdlü Həsənov Röyal İlya oğlu (polis) 27.09.2020

2) Daşkəsən rayon sakini 1982-ci il təvəllüdlü Zalov Cəlal Əli oğlu (FHN) 27.09.2020

3) Füzuli rayon sakini 1960-cı il təvəllüdlü Məmmədov Füzuli Heydər oğlu 27.09.2020

4) Füzuli rayon sakini 1995-ci il təvəllüdlü Quliyev Vüsal Vüqar oğlu 27.09.2020

5) Tər-tər rayon Səhləbad kənd sakini 1998-ci il təvəllüdlü Kərimbəyli Bəybala Müseyib oğlu 27.09.2020

6) Ağdam rayon Dördyol-1 qəsəbə sakini 1966-cı il təvəllüdlü Məmmədov Rəhbər Əkbər oğlu 27.09.2020

7) Ağdam rayon Mirəşirli kənd sakini 1997-ci il təvəllüdlü Allahyarov Eşqin Elmir oğlu 27.09.2020

8) Ağdam rayon Qaradağlı kənd sakini 1961-ci il təvəllüdlü Zeynalov Bəykişi Misir oğlu 27.09.2020

9) Ağdam rayon Dördyol-1 qəsəbə sakini 1980-ci il təvəllüdlü Adığözəlov Tağı Ələsgər oğlu 27.09.2020

10.) Ağdam rayon Dördyol-1 qəsəbə sakini 1977-ci il təvəllüdlü Məmmədova Mahruz Ələsgər qızı 27.09.2020

11) Goranboy rayon sakini 1988-ci il təvəllüdlü Sərdarov Emin Nəriman oğlu 27.09.2020

12) Tər-tər rayon Yuxarı Sarıcalı kənd sakini 1979-cu il təvəllüdlü Abışov İmran Mehdi oğlu 27.09.2020

13) Ağdam rayon Yuxarı Yüzbaşlı kənd sakini 1999-cu il təvəllüdlü Əsədov Baxış Sahil oğlu 27.09.2020

14) Tər-tər rayon sakini 1968-ci il təvəllüdlü Əsədov Qənbər Əsgər oğlu 27.09.2020

15) Tər-tər rayon Sarıcalı kənd sakini 1991-ci il təvəllüdlü İbrahimov Tural Firdovsi oğlu 27.09.2020

16) Ağdam rayon Əhmədağalı kənd sakini 1992-ci il təvəllüdlü Dadaşov Araz Qafar oğlu 27.09.2020

17) Ağcabədi rayon Köyük kənd sakini 1988-ci il təvəllüdlü Bayramova Səliqə Əvəz qızı 27.09.2020

18) Ağdam rayon Zəngişanlı kənd sakini 1996-cı il təvəllüdlü Bayramov Nicat Rüfət oğlu 27.09.2020

19) Bərdə rayon sakini 1991-ci il təvəllüdlü Abbasov İmran Mehdi oğlu (hadisə tərtər) 28.09.2020

20) Ağcabədi rayon Köyük kənd sakini Quliyeva Zəhra İsa qızı 27.09.2020

21) Ağcabədi rayon Köyük kənd sakini Quluzadə Mehman Əlvan oğlu 27.09.2020

22) Ağcabədi rayon Köyük kənd sakini Bayramov Şəmistan Nazim oğlu 27.09.2020

23) Ağdam rayonu Cəfərli Lənkəran Azər oğlu (polis) 27.09.2020

24) Ağdam rayonu Məmmədov Sədrəddin 27.09.2020

25)Musayev Niyaməddin Cəsarət oğlu 27.09.2020

26)Cəbrayıl rayonu Cocuq Mərcanlı kənd sakini 2006-cı il təvəllüdlü Həziyev Hilal İlqar oğlu 28.09.2020

27) Bərdə rayonu Kələntərli kənd sakini 1984-cü il təvəllüdlü Məmmədov Seymur Füzuli oğlu 28.09.2020

28) Bərdə rayonu Kələntərli kənd sakini 1989-cu il təvəllüdlü Mahmudov Faiq Malik oğlu 28.09.2020

29) Tərtər rayonu Sarıcalı kənd sakini İsayev Şəhriyar Tahir oğlu (polis) 28.09.2020

30) Tərtər rayonu Borsunlu kənd sakini Əsgərov Həsən Abil oğlu 29.09.2020

31) Ağcabədi rayonu Hindarx qəsəbə sakini 1956-cı il təvəllüdlü Namazova Xatirə Qardaşxan qızı 29.09.2020

32) Ağcabədi rayonu Hindarx qəsəbə sakini 1978-ci il təvəllüdlü Məmmədov Dəyanət Şahmar oğlu 29.09.2020

33) Xocalı rayonu 1973-cü il təvəllüdlü Əhmədov İlyas İmran oğlu 29.09.2020

34) Tərtər rayonu, Borsunlu kənd sakini 1993-cü il təvəllüdlü Pirizadə Turan Qabil oğlu 29.09.2020

35) Tərtər rayonu, Borsunlu kənd sakini 1968-ci il təvəllüdlü Əsgərov Həsən Habil oğlu 29.09.2020

36) Tərtər rayonu, Qaynaq kənd sakini 1961-ci il təvəllüdlü Quliyev Azad Musa oğlu 29.09.2020

37) Tərtər rayonu, Qazyan kənd sakini 1936-cı il təvəllüdlü Mustafayev Asif Cəmil oğlu 29.09.2020

38) Tərtər rayonu, Qazyan kənd sakini 1969-cu il təvəllüdlü Məmmədov Şükrət Azay oğlu 29.09.2020

39) Tərtər rayonu, Əskipara kənd sakini 1987-ci il təvəllüdlü Baxşalıyev Səbuhi Xanlar oğlu 29.09.2020

40)Tərtər rayonu, Seydimli kənd sakini 1965-ci il təvəllüdlü Əliyev Mübariz Sədr oğlu 30.09.2020

41) Ağcabədi rayonu, Hindarx kənd sakini 1964-cü il təvəllüdlü Kazımov Rahim Allahverdi oğlu 30.09.2020

42) Tərtər rayonu, 1994–cü il təvəllüdlü İbrahimov Fuad Məzahir oğlu 30.09.2020

43) Tərtər rayonu, 1962-ci il təvəllüdlü İbrahimov Mahmud Qaçay oğlu 30.09.2020

44)Tərtər rayonu, 1994-cü il təvəllüdlü İsmayıllı İsmayıl Təvəkkül oğlu 30.09.2020

45)Tərtər rayonu, 1998-ci il təvəllüdlü Şərifov İlqar Bəxtiyar oğlu 30.09.2020

46)Ağdam rayonu, 1964-cü il təvəllüdlü Qasımov Rahib Allahverdi oğlu 30.09.2020

47)Ağdam rayonu, Səfərli qəsəbə sakini 1967-ci il təvəllüdlü Qasımov Fikrət Şura oğlu 30.09.2020

48) Ağdam rayonu, Çullu kənd sakini 1983-cü il təvəllüdlü Abışova Gülzarə Eldəniz qızı 30.09.2020

49)Goranboy rayonu, Naftalan şəhəri Qaşaltı-Qaraqoyunlu kənd sakini 1965-ci il təvəllüdlü Əliyev Şahvələd Musa oğlu 30.09.2020

50)Füzuli rayonu, Horadiz şəhər sakini 1991-ci il təvəllüdlü Dərgahov Rəşad Əvəz oğlu 30.09.2020

51)Füzuli rayonu, Balabəhmənli kənd sakini 2000-ci il təvəllüdlü Quliyev Elmir Elşad oğlu 30.09.2020

52) Füzuli rayonu, Əhmədalılar kənd sakini 1981-ci il təvəllüdlü Abbaszadə Xəyyam Mütəllim oğlu 30.09.2020

53) Ağcabədi rayonu, Boyaq kənd sakini, 1982-ci il təvəllüdlü İsmayılov Dəyanət Sehliman oğlu 30.09.2020

54)1971-ci il təvəllüdlü Tərtər rayonu, Əliyev Müzəffər Əli oğlu (Tərtər rayonu 30.09.2020)

55)Tərtər rayonu, Qarağacı kənd sakini 1978-ci il təvəllüdlü Mehdiyev İsmayıl Rüstəm oğlu (Tərtər rayonu 01.10.2020)

 

Qeyd: siyahıya 01.10.2020 saat 08:00-dək olan məlumatlar daxildir

 

Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu


 

 
 ( Sos.şəbəkədə gedən yazışmanin FOTO-ƏKSİndə olan qramatik və məzmun səhvlərinə görə redaksiya məsuliyyət daşımır ) 
 Bütün hüquqlar qorunur ! Xəbərlərdən istifadə edərkən    www.AZpress.AZ    saytına istinad zəruridir !