Best coffeeshop in Berlin
İstanbul bələdiyyə sədrinin həbsindən sonra nümayişlər qadağan edilib
Martın 19-da Türkiyə hakimiyyəti müxalif İstanbul meri Əkrəm İmamoğlunu korrupsiya və terror təşkilatına yardım etməkdə şübhəli bilinərək saxlayıb. Əkrəm İmamoğlu növbəti prezident seçkilərində Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın əsas rəqibi sayılırdı. İmamoğlu ilə birlikdə yüzə yaxın adam saxlanılıb.
İmamoğlu “saxlanılıb və hazırda polis qərargahındadır”.
Bələdiyyə sədrinin həyat yoldaşı Dilek İmamoğlu Now TV-yə bildirib ki, polis səhər açılmamış onların evinə gəlib. Bələdiyyə sədri səhər saat 7:30 radələrində saxlanılıb, evində axtarış aparılıb.
Xüsusilə, o, cinayətkar təşkilata rəhbərlik etməkdə, rüşvətxorluqda və tenderlərdə saxtakarlıqda ittiham olunur.
Birinci halda siyasətçi ilə yanaşı jurnalistlər və iş adamları da daxil olmaqla ümumilikdə yüz nəfər iştirak edir. Onlar bələdiyyənin elan etdiyi bəzi tenderlərlə bağlı cinayət əməllərində şübhəli bilinirlər.
Bundan əlavə, agentlik yazır ki, İmamoğlu və daha 6 nəfər Kürdüstan Fəhlə Partiyasına (PKK) yardım etməkdə şübhəli bilinir. PKK Türkiyə, ABŞ və Avropa İttifaqında terror təşkilatı kimi tanınır.
Əkrəm İmamoğlu X sosial şəbəkəsində fundamental hüquq və azadlıqlar uğrunda mübarizəni davam etdirmək niyyətində olduğunu yazıb.